Enteriőr

10. FEJŐEDÉNY

A zománcozott bádogvödröt a tehenek fejésénél használták, ebben fogták fel a tejet.


14. SAROKPAD EGYIK RÉSZE

A sarokpad egyszerűbb változatát a konyhában használták, a háttámlás, karfás sarokpad pedig inkább a tisztaszoba szent sarkában állt.


15. KENYÉRSZAKAJTÓ

A rozsszalmából font kosárkát a kenyérkészítéshez használták.


16. TÖRÖLKÖZŐ

A házilag készített kenderből szőtt kendő a tulajdonosának kelengyéjéhez tartozhatott, a lány vitte magával a házasságkötése utáni új életére.


17. FELIRATOS FALVÉDŐ

Dísznek és a meszelés védelmére helyeztek készen vett vagy házilag hímzett textilt a falra a konyhában.


19. KALÁCSSÜTŐ/KUGLÓFSÜTŐ

Ebben a zománcozott bádogtálban kalácsot/kuglófot lehetett sütni, a kalács a XV. század óta a magyar falusi lakosság legrangosabb ünnepi étele volt, a kuglóf pedig kései kalácstípus a magyar konyhában.


20. POLCSZÉL

Az edénytartó szekrényeket, polcokat a konyhában vagy a pitvarban gyakran díszítették hímzett polcszéllel, stelázsicsíkkal.


27. MOZSÁR

A magok és más élelmiszerek megtörésére használt fémmozsárnak a testén található 3-as szám a mértékegységre utal.


33. SZUSZÉK/ÁCSOLT LÁDA

A háztartásokban ilyen, mértani díszítéssel ellátott szuszékban tárolták a ruhát, kelengyét, használatát a XIX. század végén elterjedő ruhásszekrények háttérbe szorították.


40. FÜGGÖNY

A függöny a XIX. században terjedt el a paraszti lakáskultúrában és a háziparban készítették.


42. CSIZMA

A XIX. század közepétől vált divattá a férfi bőr lábbeli, ami szinte kivétel nélkül mindig fekete volt és ritkán díszítették.


44. THONET-SZÉK

Michael Thonet bécsi bútorgyárosról kapta a nevét az a bútorcsalád, amelynek elemeit, például a székeket olcsón és gyorsan elő lehetett állítani nagyüzemben gőzöléssel hajlított fából.


46. SZŐNYEG

A teljesen tönkrement ruhadarabokat csíkokra vágták és ilyen rongyszőnyegeket készítettek a textilcsíkokból.


54. KATONAI SZOLGÁLATI EMLÉKLAP

A Monarchia közös hadseregében eltöltött szolgálati éveknek az emlékére készítettek ilyen lapot, melyen a lovon ülő huszár feje helyére a katona a saját képét ragasztotta fel.


73. SÜTŐLAPÁT/KENYÉRVETŐ LAPÁT

Egy darabból fából készítették ezt a lapátot, amin a megformált nyers tésztát a kemencébe vetették, majd a kisült kenyeret kivették.


74. KÖPÜLŐ

A fából készült edény testébe és tetejébe helyezték az alján lyukas koronggal ellátott köpülőrudat és ezt a rudat mozgatták erőteljesen fel-le, amíg a vaj ki nem csapódott a tejszínből.


75. KOSÁR

Ez a hosszúkás testű tárolókosár az errefelé szívesen használt rozsszalmából készült.


79. TEKNŐ

Egy-egy ilyen fateknőt mindig ugyanarra a tevékenységre használtak: kenyérkészítésre, mosásra a hideg időszakban, disznóölésre, esküvői előkészületekre.


80. KENYÉRSZAKAJTÓ TÁL

Ezt az edényt egy darab fából vájták ki, és a házi kenyérkészítés kelléke volt, ebben kovászoltak, dagasztottak és érlelték a tésztát.


81. MOZSÁR

Ebben az abroncsokkal megerősített famozsárban magokat, más élelmiszereket törhettek egy törőfa segítségével, ami itt most hiányzik.


161. CSIZMALEHÚZÓ

A csizmahúzóra otthon is, a suszterműhelyben is szükség volt a csizmák, zárt nyelvű vagy oldalt fűzős cipők, bakancsok gyors levételéhez és/vagy felpróbálásához.


258. MÉRLEG

A tehetősebb paraszti háztartásban használt öntöttvas konyhai mérleg rézből készült serpenyőjén maximum 5 kg súlyt mérhettek, amikor például finompékárut készítettek.


261. KÁVÉDARÁLÓ

A háztartási kávédarálók általában egy lezárható felső részből, az alatta elhelyezkedő őrlőberendezésből és az őrlemény befogadására szolgáló, kihúzható fiókból állnak.

hu_HUHungarian
en_USEnglish hu_HUHungarian